Vers és zene a művészetterápiában

Művészetterápiás csoportvezetőként törekszünk az erős érzelmi töltésű zenék és versek használatára. Rendkívül fontos a közvetítő szerepük, ezért többnyire olyan zenéket használunk, ahol nincs énekhang, csupán a dallam, megteremtve ezzel az alkotás alaphangulatát, és olyan verseket, amelyek több síkon értelmezhetők, kevésbé konkrétak, tartalmilag sokrétűek.

„Mindkét művészeti ág bevonásával az érzelmek aktiválása és katarzis keltése a cél, ami megnyitja a belső világhoz, a tudattalan lélekrészhez vezető csatornákat.”

Dr. Antalfai Márta

A vers

A jó vers évszázadok érzéseit közvetíti, benne megtalálható a dolgok lényegi része. Kollektív érzéseket, lelki élményeket közvetít. Teret ad a befogadónak arra, hogy saját érzéseivel feltöltse a verset, egyfajta keretet ad, melyet az olvasó megtölt tartalommal. Gyakran archetípusokból építkezik, ősképekre épül. Ez azért kulcsfontosságú, mert, ahogy Jung is megállapította, az archetípusokkal való kapcsolat megérint, hatást közvetít, erősebb hangot vált ki bennünk, mint a magunké. Kosztolányi szerint olyan jól körülhatárolható archetípusokról beszélhetünk, mint az élet múlása, az elválás, a barátság, az öregedés, a halál, a gyermeki és szülői szeretet, vagy a természet.

Az alábbi témákban tetten érhetjük azon archetipikus formákat, melyek függetlenek bármilyen történelmi kortól, egyetemes igazságokat, időtlen emberi érzéseket fogalmaznak meg: A természet és az élet ciklikusságának ábrázolása, az ezzel analóg személyes és kollektív lelki érzések megjelenítése, és a kapcsolati kötődések, mint szülő-gyermek-, testvér-, barát-, és párkapcsolatok.

A vers jótékony hatása többek között, hogy a jobb agyféltekére ható szimbólumok képei, és zeneisége aktiválják az érzelmeket, segítik a belső képek megjelenítését. A szimbólumok gazdagsága felszínre, tudatosult szintre emeli az archetípusos kapcsolati mintákat, segíti az emlékhez tartozó érzelmek felidézését. A vers által keltett érzések az alkotásban szabadabban jelennek meg.

A zene

A zene pozitív és negatív energiákat is egyaránt felszabadíthat a hallgatóban. Egyrészt megnyugtató, harmonizáló, ellazító, felemelő és transzcendentális hatása ismert, de egyben érzelmeket és indulatokat is felkorbácsoló, bizonyos esetekben akár agressziót is kiválthat a befogadóban.

A jó zenében egyaránt megélhetjük lelkünk mélységeit és magasságait.

Alapja a ritmus, az idő, a forma és a folyamatosság. Feszültséget old, ellazít, elősegíti a meditatív élmények megtapasztalását. A zenei nevelés bizonyítottan gazdagítja az életet, differenciál, és pozitív hatással van az intellektusra. Erősen befolyásolja az agy elektromos tevékenységét, ezt főleg a dobolásnál, a ritmus kapcsán figyelték meg. Az alkotófolyamatban katalizátor szerepe van, mert mozgásba hozza az érzelmeket, felszabadít a komplexusokban megkötött energiák zártságából, emlékeket idéz fel, és belső képeket hív elő. Segít a kontroll elengedésében, lazít, katartikus élmények felé vezet.

Szeretnéd kipróbálni a művészetterápiát? Várlak aktuálisan induló csoportjaimban, vagy tapasztald meg egy laza hangulatú workshop keretében! A részletekhez látogass el a honlapon a Művészetterápia menüpont alá.

Felhasznált irodalom

Dr. Antalfai, M. (2016). Alkotás és kibontakozás. A Katarzisz Komplex Művészetterápia elmélete és gyakorlata. Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány, Budapest

Facebook
Facebook
Instagram
Tiktok